CHALA'S JEWELS

Unıque Jewelery Desıgned & Handmade by Cagla Tanyolac

Working in my home studio, I mainly use silver, gold, semi precious stones and any other material to complement my design and the story behind it ...like pebbles, shells, felt, found objects, glass, nuts, leather, prints....etc.

I like to make unique pieces, sometimes in very small quantities

Evdeki atölyemde çalışıyorum ve tasarımlarımda ağırlıklı olarak gümüş, altın, yarı değerli taşlar ve tasarımımın ve arkasındaki hikayenin gerektirdiği her tür malzemeyi kullanıyorum...Bunlar, deniz kenarından topladığım taşlar, kabuklar, bulunmuş parçalar, cam, tohum, deri, veya baskılar olabilir.

Tek özgün parçalar üzerinde çalışmayı seviyorum ya da çok küçük miktarda çoğaltma yapıyorum.

2003 photo by Ahmet Ağaoğlu for "Modern jewelry ınspired by Ottoman motifs" exhibition...    2003 Osmanlı'dan esinlenen modern takılar segisi için Ahmet Ağaoğlu stüdyo çekiminden.. .

2003 photo by Ahmet Ağaoğlu for "Modern jewelry ınspired by Ottoman motifs" exhibition...

2003 Osmanlı'dan esinlenen modern takılar segisi için Ahmet Ağaoğlu stüdyo çekiminden...

After graduating Industrial Design at Mimar Sinan Art University in Istanbul, I worked as an industrial designer for five years.

Fantasizing about jewelry design, admiring and keeping track of the jewelry designers all that time, I finally decided to quit my job to start learning jewelry craftsmanship and to make my own jewelry in the mid 90's.

Ever since my childhood  I love to work with my hands, to fantasize a lot and to transform anything I found into something new. Now I finally knew a marvellous way to transform my fantasies into tangible realities.

To make unique and diverse pieces of jewelry, I learned several modelling and metalsmithing techniques, experimented with different materials and also worked with craftsmen in the Covered Bazaar, when I needed help.

With an aspiration to explore and to manage everything on my own, I also photographed my own jewelry, designed and set up my own stands for fairs, designed my emblem, businesscards, packaging  and showcases....

Eventually designing my own website seems to be my next challenge, let's see how ıt will develop....

I'm pretty sure that ıt will be constantly modified, renewed, shattered and rebuilt from scratch, yet ıt will always be mine.

Ok then, let's walk through together, I will lead you the way !

WELCOME !

 

Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü'nü bitirdiğimde beş sene tasarımcı olarak çalıştım.

  Bu süre içinde hep hayalini kurduğum, yapanları hayranlıkla izlediğim, bir türlü aklımdan çıkaramadığım "takı tasarımı ve tekniklerini öğrenmek" ve "kendi takılarımı yapmak"  düşüncesiyle işten ayrıldım ve böylece heyecanlı, bir o kadar da maceralı bir yolculuk başladı...

Çocukluğumdan beri, beni harekete geçiren en kuvvetli duygu,değişik malzemeleri biraraya getirmek , ellerimle çalışmak, bol bol hayal kurmaktı ve bu hayalleri gerçekleştirmek için artık harika bir yol biliyordum... Takı yapımı için onlarca malzeme, atölye, usta araştırdım, değişik teknikler öğrendim, araştırmak, yapmak, yaptırmak,... kısacası akla gelebilecek bir çok macera yaşadım.

Daha da eminim keşfedecek çok şey var,

yapacak çok çok takı var...

Bugüne kadar, yaptığım takıların fotoğraflarını da çekmeyi, amblemimi ve kartvizitimi ve ambalajımı tasarlamayı, takılarımı sergileyeceğim standımı tasarlayıp yaptırmayı, ...yani her şeyi, her şeyi kendim yapmayı ve böylece hep yeni şeyler öğrenmeyi sevdim.

Bu yüzden, internet sitemi de kendim tasarlayacağım , bakalım nasıl olacak... Eminim sürekli değişecek, yenilenecek, bozulup tekrar yapılacak..Ama her zaman olduğu gibi benim olacak.... 

O zaman buyrun, beraber gezelim, her sayfada size eşlik edeyim..

HOŞGELDİNİZ !

2007 10 years - before & after exhibition... during a television ınterview with Sibel Arna for CNN Türk  2007 !0 yıl önce 10 yıl sonra sergisi .... Cnn Türk televizyon kanalı için Sibel Arna ile röportaj

2007 10 years - before & after exhibition... during a television ınterview with Sibel Arna for CNN Türk

2007 !0 yıl önce 10 yıl sonra sergisi .... Cnn Türk televizyon kanalı için Sibel Arna ile röportaj

Eğitimler/ Courses

2015 mayıs - james thurman - metal plasticity workshop 2010-2013 Arşo Kasparyan - Sanat Tarihi / Art History
2007 Mehmet Kabaş - Kırmızı mum ve tasarım / Red wax technique and design
1996 Aydın - Altay Özkaya - Metal teknikleri / metal techniques
1995 Zeynep Erol - Kayıp mum tekniği / lost wax technique

Sergi ve Fuarlar/ Exhibitions & Fairs

2018 aralık - happy tomtom yeni yıl alışveriş şenliği / new year shopping festival ın tomtom 2018 ekim - Tasarım tomtom sokakta / design festival In Tomtom district of Istanbul 2017 ekim - floransa bienali / Florence biennale - İtalya/Italy - Earth,Creativity and sustainability - lorenzo Il magnifico prize In jewellery art 2017 eylül/Ekim - gronbechs gard - danimarka / denmark - ottoman reflections paintings & jewelry exhibition 2017 şubat - Pera Palas - Aşkın damakta kalan tadı sanat festivali / “360 degrees love” art festival 2016 tjörnedala konsthall - isveç / sweden ottomanska speglingar / ottoman reflections - osmanlıdan yansımalar - maria björklund, pia ranslet ( resim / paintings ) chala takı sergisi 2016 mart - ayşe takı galerisi - vahşiler kişisel sergi/ ayşe jewelry gallery - savages solo exhibition 2014 şubat - Ayşe Takı Galerisi - Nazar karma sergi/ Ayse Jewelry Gallery - "Amulets" exhibition
2013 şubat - Ayşe Takı Galerisi - Sevgilerle karma sergi / Ayse Jewelry Gallery - "With Love" exhibition
2013 şubat - Pera Palas - “Aşkın Damakta Kalan Tadı” sanat festivali / "The Taste of Love" arts festival
2012 aralık - Ayşe Takı Galerisi - Mesajlar ve Mucizeler karma sergi / "Messages and Miracles" exhibition
2009 haziran - IDW Design Weekend - Addresistanbul - Şişli
2007 aralık - Arkeopera Sanat Galerisi - Semazenler / "Whirling Dervishes" exhibition
2007 mayıs - Arkeopera Art Gallery- 10 yıl önce 10 yıl sonra / 10 years - before&after solo exhibition
2003 eylül - Ayasofya Müzesi Sanat Galerisi - Hagia Sofia Museum Art Gallery
Osmanlıdan esinlenen çağdaş takılar karma sergisi / Modern Jewelry inspired of the Ottoman Motifs
2003 eylül - 1. ADesign Fair - Lütfi Kırdar Sergi Sarayı
1999 mayıs - Zeynep Erol Galerisi - Yeni bir yaşam / Zeynep Erol Gallery -  A New Life solo exhibition
1995 aralık - Ayşe Takı Galerisi - karma sergi / Ayse Jewelry Gallery exhibition

Takılarımı bulabileceğiniz yerler / Locations

2018 - güncel/ Now -- Galata - Goodies Design shop & Cafe 2008 - güncel / now  -- Ayşe Takı - Nışantaşı
2007 - 2014 ---- Arkeopera - Beyoğlu
2005 - 2010 ---- Hitit - Erenköy
2006- 2007 ----- Beymen Akmerkez - Nışantaşı
2004 - 2005 ---- Accenturc - Çukurcuma
2003 - 2007----- BJK Plaza- Gelişi Güzel Tükan

Photo by Mehmet Kabaş  At Kabaş Design Workshop 2007....Learning red wax technique whilst working on my "Whirling Dervishes" collection &exhibition  Kabaş Design atölyesi...2007 Semazenler üzerinde çalışırken kırmızı mum tekniğini öğreniyorum...

Photo by Mehmet Kabaş

At Kabaş Design Workshop 2007....Learning red wax technique whilst working on my "Whirling Dervishes" collection &exhibition

Kabaş Design atölyesi...2007 Semazenler üzerinde çalışırken kırmızı mum tekniğini öğreniyorum...Powered by Squarespace. background Image from art+decor adesignfair oct.2003.