CHALA'S JEWELS

Unıque Jewelery Desıgned & Handmade by Cagla Tanyolac

Working in my home studio, I mainly use silver, gold, semi precious stones and any other material to complement my design and the story behind it ...like pebbles, shells, felt, found objects, glass, nuts, leather, prints....etc.

I like to make unique pieces, sometimes in very small quantities

Evdeki atölyemde çalışıyorum ve tasarımlarımda ağırlıklı olarak gümüş, altın, yarı değerli taşlar ve tasarımımın ve arkasındaki hikayenin gerektirdiği her tür malzemeyi kullanıyorum...Bunlar, deniz kenarından topladığım taşlar, kabuklar, bulunmuş parçalar, cam, tohum, deri, veya baskılar olabilir.

Tek özgün parçalar üzerinde çalışmayı seviyorum ya da çok küçük miktarda çoğaltma yapıyorum.

In 2003 Istanbul Stock Exchange Office organised a mixed exhibition of "Modern Objects and Jewellery Inspired by Ottoman Motifs" in Hagia Sophia Museum's Art Gallery. I created this line for this event first and updated very recently for the exhibition "Ottomanska Speglingar" "Ottoman Reflections 2016" in Sweden,Baskemölla,Tjörnedala Art Gallery. They were shown together with Maria Björklund and Pia Ranslet's paintings and old pieces of ottoman period clothing from their collections.

2003 yılında Istanbul Borsası'nın Ayasofya Müzesi'nde organize ettiği "Osmanlı'dan Esinlenen Modern Obje ve Takılar" karma sergisi için yarattığım bu seriyi bu sene İsveç'te Baskemölla kentindeki Tjörnedala Sanat Galerisi'nde yaptığımız "Osmanlı'dan Yansımalar" sergisi için yeniden ele aldım. Bu sergide takılarım, Maria Björklund ve Pia Ranslet'in resimleri ve kendi koleksiyonlarında bulunan eski osmanlı kıyafetleri ile birlikte sergilendi.

Powered by Squarespace. background Image from art+decor adesignfair oct.2003.